VLÁKNINA
Vláknina je nevyhnutnou súčasťou stravy, ktorá pomáha udržať sýtosť, znižuje riziko vzniku chronických ochorení a má mnoho zdravotných výhod. Mnohé deti s PAS nespĺňajú dennú potrebu vlákniny. Zvýšenie vlákniny môže pomôcť zlepšiť zdravie tráviaceho traktu, podporiť zdravú váhu a kontrolovať hladinu cukru v krvi.

RÝCHLE FAKTY
Vláknité potraviny môžu pomôcť udržať vás sýtymi dlhšie, čo môže znížiť príjem kalórií. To môže pomôcť predchádzať obezite.
Vláknina môže pomôcť predchádzať zápche a divertikulitíde, srdcovým chorobám, cukrovke a rakovine, hypertenzií, mŕtvici a poruchám GI.

=> Rozpustná vláknina
Rozpustná vláknina sa rozpúšťa vo vode → pri trávení vytvára gél, ktorým je zvyšuje črevnú viskozitu.
Zvyšuje čas potrebný na prechod potravy cez GI trakt a môže spomaliť vstrebávanie niektorých živín, čo môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu v tele a udržať vás dlhšie sýtymi a stabilizovať hladinu glukózy v krvi.
Príklady:
Je obsadená najviac v ovocí, strukovinách, zemiakoch ( pektín, inulín, rezistentný škrob, gumy, niektoré hemicelulózy, frukto-oligosacharidy)

=> Nerozpustná vláknina
Nerozpustná vláknina sa vo vode nerozpúšťa.
Zväčšuje objem stolice → skracuje čas potrebný na prechod potravy cez GI trakt.
Často sa používa na liečbu zápchy, nepriamo pomáha predchádzať vzniku obezity, ovplyvňuje funkciu tenkého a hrubého čreva, prispieva k prevencií zubného kazu a paradentózy.
Príklady:
Lignín: len nesacharidový zdroj vlákniny; tvorí ju „drevnatá“ štruktúra zeleniny, ako je zeler.
Celulóza a hemicelulóza: tvoria bunkové steny rastlín.
=> Funkčné vlákno
Funkčná vláknina je nestráviteľný sacharid, ktorý bol extrahovaný alebo izolovaný z rastliny a bolo preukázané, že má zdravotné výhody.
Bohužiaľ, deti aj dospelí v priemere neprijímajú dostatok vlákniny. Je to spôsobené nedostatočnou konzumáciou kvalitných potravinových zdrojov, ako sú celozrnné výrobky, ovocie a zelenina, strukoviny a orechy.

POTRAVINOVÉ ZDROJE VLÁKNINY
Potraviny zvyčajne obsahujú kombináciu rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny, hoci niektoré majú viac jedného typu ako druhého, ako napríklad:

=> Rozpustná vláknina
Orechy a semienka
Strukoviny – fazuľa, hrach, šošovica
Ovsené otruby a ovos
Čučoriedky a jahody
Citrusové ovocie
Brokolica a sladké zemiaky

=> Nerozpustná vláknina
jablká
Pšeničné otruby a celé zrná
Hnedá ryža a kuskus
Mrkva, ružičkový kel a uhorky
Semená
**Živočíšne produkty neobsahujú vlákninu**

ODPORÚČANÝ PRÍJEM
Tieto odporúčania sú založené na racionálnych referenčných príjmoch, všeobecnom termíne pre súbor referenčných hodnôt používaných na plánovanie a hodnotenie príjmu živín u zdravých jedincov.

Muži a ženy
Dospelé: 30g/ denne pričom pomer nerozpustnej a rozpustnej vlákniny by mal byť 3:1.
Pre deti a dospievajúce odporúča nadácia pre zdravie držať sa pravidla: vek + 5g.
Príklad: 7 ročný syn by mal mať príjem vlákniny 7+5=12g/ denne.

NEDOSTATOČNÝ PRÍJEM VLÁKNINY
Príliš málo vlákniny v strave môže viesť k zápche a k riziku vzniku divertikulózy (zápal časti tráviaceho traktu, zvyčajne v hrubom čreve).
Jedna štúdia zistila, že špecifické vláknité potraviny, ako sú jablká, hrušky a slivky, boli užitočné pri znižovaní rizika divertikulózy.
Dlhodobý nízky príjem vlákniny môže zvýšiť riziko vzniku chronických ochorení a obezity.
Deti, ktoré sú vyberavé a zvyčajne jedia potraviny s vysokým obsahom sacharidov, ale s nízkym obsahom vlákniny, sú vystavené riziku, že budú jesť príliš málo vlákniny.

NADMERNÁ SPOTREBA VLÁKNINY
Nadmerná konzumácia vlákniny v strave môže viesť k hnačke alebo zápche, nadúvaniu a plynatosti alebo brušným ťažkostiam.
Deti, ktoré jedia nadmerné množstvo ovsa a celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, sú vystavené riziku nadmernej konzumácie vlákniny.

DOPLNKY
Vlákninové doplnky sa často používajú na liečbu zápchy. Nižšie sú uvedené dva bežne používané vlákninové doplnky a ich výhody.

=> Psyllium
Psyllium sa často používa pri liečbe zápchy. Odprevádza vodu do čreva, čím zvyšuje množstvo vody v stolici a tým uľahčuje jej vylučovanie.
Jedna štúdia zistila, že suplementácia psyllia u pacientov so zápchou zlepšila ich črevnú mikroflóru.

INULÍN
Inulín je prirodzene prítomný v potravinách, ako je cesnak, cibuľa, pšenica, artičoky a banány. Často sa používa na zlepšenie chuti a používa sa aj vo forme doplnku kvôli jeho nutričným výhodám.
Štúdie ukázali, že inulín prispieva k zdraviu hrubého čreva, môže zlepšiť vstrebávanie minerálov, napomáha metabolizmu tukov a môže pomáhať pri liečbe a prevencii obezity.
Viac informácií o doplnkoch vlákniny nájdete v článku o prebiotikách.

UPOZORNENIE: Pred začatím akéhokoľvek doplnku alebo lieku sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste sa uistili, že je vhodný pre vaše dieťa. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a aktuálnej stravy.

VLÁKNINA A AUTIZMUS VO VÝSKUME
PRÍJEM VLÁKNINY U DETÍ

Existuje rozsiahly výskum potravinovej vlákniny a jej vplyvu na chronické ochorenia u dospelých, ale veľmi málo výskumov u detí.
Deväť z desiatich detí nespĺňa odporúčaný príjem vlákniny. Väčšina vlákniny získanej v detskej strave pochádza z potravín s nízkym obsahom vlákniny.

VLÁKNINA A POZNÁVANIE
Jedna štúdia skúmala deti vo veku 7 až 9 rokov a ich príjem vlákniny z hľadiska kognitívnej kontroly. Výsledky ukázali, že deti, ktoré jedli viac vlákniny ako ich rovesníci, mali lepšiu kognitívnu kontrolu a výkon.

ZÁPCHA
Prebiotická vo vode rozpustná vláknina izolovaná z čiastočne hydrolyzovanej guarovej gumy pomohla zlepšiť zápchu a vyrovnať črevnú mikroflóru u detí s autizmom.
Mnohé štúdie naznačujú, že vláknina prispieva k udržiavaniu gastrointestinálneho traktu a jeho funkcii, ako aj k prevencii a liečbe detskej zápchy.