TRÁVIACE ENZÝMI
Deti s autizmom majú často zníženú aktivitu enzýmov v dôsledku zápalu čriev, premnoženia baktérií, presakovania čriev alebo citlivosti na potraviny. Nedostatočné množstvo enzýmov znamená, že nedochádza k správnemu tráveniu potravy a dieťa nedostáva živiny potrebné na optimálne fungovanie tela.

RÝCHLE FAKTY
Tráviace enzýmy rozkladajú jedlo, ktoré jeme, na menšie jednotky, takže živiny sa z jedla uvoľňujú a môžu sa ľahko absorbovať cez naše črevá a následne do krvného obehu.
Bez tráviacich enzýmov naše telo nedokáže využiť živiny v potravinách, ktoré jeme. Ak sa to nelieči, môže to viesť k nedostatku živín.
Niektorí ľudia majú nedostatok tráviacich enzýmov, čo znamená, že prirodzene neprodukujú dostatok enzýmov na uspokojenie nutričných potrieb svojho tela. To môže viesť k nespočetným zdravotným problémom ako aj gastrointestinálnym ťažkostiam.
Niektoré príčiny môžu byť:
=> Citlivosť na potraviny
=> Deravé črevo
=> Chronická GI infekcia alebo zápal
=> Stres
=> Nedostatok bielkovín alebo vitamínov/minerálov
=> Žlčové kamene
=> Diéta s vysokým obsahom sacharidov

Tráviace enzýmy nie sú liekom na všetko, ale existujú výskumy, ktoré naznačujú, že ich použitie ako súčasť terapeutickej liečebnej stratégie je prospešné, najmä pri zlepšovaní gastrointestinálnych symptómov. Správy o negatívnych účinkoch boli malé a málo.

K PRÍZNAKOM NEDOSTATOČNOSTI TRÁVACÍCH ENZÝMOV PATRÍ:
=> Bolesť brucha
=> Plynatosť a nadúvanie
=> Hnačka alebo zápcha
=> Nestrávené jedlo v stolici
=> Plávajúca stolica
=> Nedostatočný prírastok hmotnosti alebo neúmyselná strata hmotnosti
=> Potravinové alergie/intolerancie
=> Nedostatok chuti do jedla, pocit sýtosti dlho po jedle alebo pocit sýtosti už po niekoľkých sústach

ZDROJE TRÁVICÍCH ENZÝMOV
Naše telá tvoria tráviace enzýmy prirodzene, v ústach aj v pankrease. Pre tých, ktorí nevytvárajú dostatok tráviacich enzýmov interne, sú doplnky skvelou voľbou.

Enzýmy môžu pochádzať z iných zvierat a zvyčajne sa vyskytujú v troch hlavných formách:
1. tie ktoré štiepia sacharidy- (amyláza)
2. tie ktoré štiepia bielkoviny (proteáza),
3. tie, ktoré štiepia tuky (lipáza).
Niektoré enzýmy sa získavajú z rastlín, ako napríklad z ananásu (bromelaín) alebo z papáje (papaín) a používajú sa špeciálne na pomoc pri rozklade bielkovín. Enzýmy môžu pochádzať aj z mikróbov, ako sú huby alebo baktérie.

SUPLEMENTÁCIA
Pri výbere doplnku tráviacich enzýmov sa pozrite na štítok FCC „jednotky aktivity“. To vám dáva predstavu o sile doplnku. Proteázy sa merajú v HUT, amylázy v DU a lipázy v FCCIP. Väčšie čísla znamenajú vyššiu potenciu.

Príklady bežných doplnkov tráviacich enzýmov sú vo forme prášku, kapsúl a v žuvacej forme (gumené cukríky)
=> Ak má vaše dieťa alergiu na vajíčka, niektoré enzýmy nemusia byť vhodné. Vždy čítajte etikety.
Viac o tráviacich enzýmoch v e-shope.

TRÁVIACE ENZÝMY A AUTIZMUS VO VÝSKUME
VÝHODY TRÁVACÍCH ENZÝMOV

Skupina ASD, ktorá dostávala tráviacu enzýmovú terapiu počas 3 mesiacov, mala významné zlepšenie emocionálnej odpovede, celkové autistické skóre, celkové správanie a zlepšenie gastrointestinálnych symptómov.
Tráviace enzýmy boli použité v spojení s inými terapiami, vrátane vitamínových/minerálnych doplnkov, esenciálnych mastných kyselín, kúpeľov so soľou Epsom, karnitínu, diéty -bezlepkovej, bezkazeínovej a bez sójovej (HGCSF).
Liečebná skupina mala výrazne väčšie zlepšenie symptómov autizmu a vývojového veku, zvýšené hladiny EPA, DHA, karnitínu a vitamínov A, B2, B5, B6, B12, kyseliny listovej a koenzýmu Q10.
Najvyššie hodnotené liečby boli vitamínové/minerálne doplnky a esenciálne mastné kyseliny, po ktorých nasledovali zdravé diéty HGCSF, nasledované karnitínom, tráviacimi enzýmami a kúpeľmi so soľou Epsom ( pre podporu detoxu).

ZMIEŠANÉ ÚČINKY Z TRÁVICÍCH ENZÝMOV
Dve RCT rôznych tráviacich enzýmov uvádzali zmiešané účinky na závažnosť symptómov.

ENZYMOVÁ NEDOSTATOČNOSŤ PRI PAS
V mozgu ASD existuje zmenená expresia génov spojených s integritou hematoencefalickej bariéry spojená so zvýšeným zápalom nervov a možnou poruchou integrity črevnej bariéry. Tieto príznaky sú potenciálnymi príčinami enzýmovej nedostatočnosti.
Niektoré deti s autizmom mali pri biopsii čreva mierny zápal sliznice. Aktivita disacharidázy sa nelíšila u autistických a neautistických jedincov.
Imunitný systém podskupiny ASD je spúšťaný lepkom a kazeínom. Črevná permeabilita bola zvýšená u 25,6 % ASD v porovnaní s 2,3 % zdravých detí.
U mnohých detí s autizmom boli zaznamenané znížené aktivity tráviacich enzýmov.

Autor:
Nina Pavlovičová