OMEGA-9
Omega-9 mastné kyseliny, hoci nie sú technicky označované ako „esenciálne“, sú prospešné tuky, ktoré sa často vyskytujú v stredomorskej strave. Strava s vysokým obsahom omega-9 môže znížiť zápal, podporiť zdravie mozgu a zlepšiť funkciu mitochondrií.

PREJSŤ NA VÝSKUM
RÝCHLE FAKTY
Omega-9 mastné kyseliny (označované aj ako n-9 alebo w-9) sú mono-nenasýtené mastné kyseliny s jednoduchou dvojitou väzbou, vďaka čomu sú pri izbovej teplote tekuté.
Dva bežné typy omega-9 zahŕňajú:
=> Kyselina olejová
=> Kyselina eruková
Na rozdiel od iných omega mastných kyselín sa omega-9 nepovažuje za nevyhnutné v strave. Je to preto, že si ho telo dokáže vyrobiť z iných zložiek potravy vrátane kyseliny stearovej a palmitovej.
Zvýšená spotreba nenasýtených tukov, ako sú oleje s vysokým obsahom kyseliny olejovej, môže pomôcť znížiť spotrebu nasýtených tukov, ktorá sa odporúča obmedziť na 10 % denných kalórií.
Stredomorská strava je známa tým, že obsahuje najviac mono-nenasýtených tukov, ako je olivový olej s obsahom omega-9, v porovnaní s inými zdrojmi tukov.
FDA (Food & Drug Administration) uznáva vysoký obsah kyseliny olejovej v olivovom oleji pri udržiavaní zdravých hladín cholesterolu.

POTRAVINOVÉ ZDROJE OMEGA-9
=> Olivový olej
=> Slnečnicový olej
=> Kešu olej
=> Repkový olej
=> Olivy
=> Makadamový olej
=> Orechy (mandle, kešu, vlašské orechy)
=> Avokádo
=> Arašidové maslo
=> Syntéza telom

ODPORÚČANÝ PRÍJEM
Nie je stanovený odporúčaný príjem omega-9 mastných kyselín, pretože nie je potrebné upraviť ich príjem zo stravy (telo si ich vytvára).

NEDOSTATOK
Nedostatok omega-9 nie je bežný, ale ak sa vyskytne nedostatok, objavia sa príznaky porovnateľné s príznakmi omega-6 alebo omega-3.
Omega-9 môže byť produkovaný „de novo“ alebo novo vytvorený v tele, keď je to potrebné, aby sa zabránilo nedostatku.
Nedostatkom sa dá predchádzať zvýšeným príjmom olejov, ako je olivový olej, ktorý má vysoký obsah omega-9, alebo suplementáciou.
Nízky pomer mono-nenasýtených (omega-9) s vysokým pomerom nasýtených tukov je spojený s rizikom chronických ochorení a neurologických ochorení.

TOXICITA
Zatiaľ čo nie je stanovená prípustná horná hladina príjmu omega-9 mastných kyselín, v stravovacích usmerneniach sa odporúča, aby kalórie z celkového príjmu tukov boli medzi 20 – 35 % denného príjmu.

DOPLNKY
Doplnky omega-9 nie sú také bežné alebo potrebné ako doplnky omega-3 a omega-6, pretože omega-3 a -6 si telo nedokáže vyrobiť ale omega -9 áno. Môžete však vidieť omega-9 uvedené na niektorých doplnkoch s komplexom omega.

UPOZORNENIE: Pred začatím akéhokoľvek doplnku alebo lieku sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste sa uistili, že je vhodný pre vaše dieťa. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a aktuálnej stravy.

OMEGA-9 A AUTIZMUS VO VÝSKUME
STREDOMORSKÉ DIÉTY

Boli študované rôzne výsledky medzi matkami, ktoré nasledovali stredomorskú stravu s vysokým obsahom omega-9 a správaním potomstva.
So zvyšujúcim sa dodržiavaním stravy matky sa zlepšilo sociálne správanie a znížilo sa skóre autistického správania.

ZÁPAL
Kyselina olejová- omega-9, môže priamo zvýšiť mitochondriálnu funkciu, ktorá chráni bunky pred zápalom.
V štúdii na zvieratách omega-9 regulovala imunitnú odpoveď a redukovala pro-zápalové molekuly počas infikovaného stavu.

ZDRAVIE MOZGU
Mozog má jeden z najvyšších obsahov lipidov v tele, tuky vrátane omega-9 hrajú dôležitú úlohu pri vývoji mozgu.
Tvorba kyseliny olejovej omega-9 v centrálnom nervovom systéme hrá úlohu vo funkcii neurónov a protizápalových účinkoch v mozgu.