OMEGA 3
Omega-3 mastné kyseliny sú základné živiny, ktoré sú protizápalové a dôležité pre zdravie mozgu a srdca. Majú najviac výskumov zo všetkých mastných kyselín v súvislosti s autizmom. Niektoré štúdie ukazujú rôzne zlepšenia vrátane sociálnej interakcie, opakujúcich sa a obmedzených záujmov, zlepšenie správania, stereotypov, letargie – (symptóm, ktorý spôsobuje pocit ospalosti, únavy a pomalosti), zlepšených neverbálnych intelektuálnych schopností, nepokoja, agitovanosti-(typ hyperaktivity), podráždenosti a seba-poškodzujúceho správania.
VÝSKUM S OMEGA 3
RÝCHLE FAKTY
Omega-3 sú obzvlášť dôležité pre zdravie mozgu, pozornosť a sústredenie. Sú tiež spájané so znížením zápalu, podporou vývoja mozgu a zlepšením duševného zdravia.
Existujú štyri typy omega-3 (pozri nižšie).
Pomer omega-3/omega-6 môže byť užitočným zdravotným faktorom. Ideálne je mať vyšší pomer omega-3 zo stravy ako omega-6, pretože omega-3 sú protizápalové, zatiaľ čo omega-6 sú prozápalové. Pokiaľ je nám známe, optimálny pomer nebol presne definovaný.
Zatiaľ čo ryby sú najlepším zdrojom omega-3, tie nie sú však jeho pôvodným zdrojom. V skutočnosti sú omega-3 pôvodne syntetizované mikroriasami, nie rybami. Keď ryby konzumujú fytoplanktón, ktorý konzumuje mikroriasy, hromadia omega-3 vo svojich tkanivách.
Ako prevencia kardiovaskulárnych onemocnení sa odporúča príjem približne 1g EPA a DHA denne.
TYPY OMEGA-3
Existujú 4 typy omega-3:
=> Kyselina eikosapentaénová (EPA)
Je známe, že EPA je veľmi protizápalová a môže podporovať zdravý pomer omega-3/omega-6. Môže byť účinnejšia pri znižovaní bunkového zápalu ako DHA.
Takisto môže byť viac účinná ako DHA pri poruchách nálady.
Vytvára hormóny, ktoré pomáhajú regulovať imunitný systém, zrážanlivosť krvi, zápaly a krvný tlak a to vo forme, ktorú naše telo dokáže využiť, vďaka čomu sa ľahšie vstrebáva.
=> Kyselina dokosahexaénová (DHA)
Nevyhnutné pre rast a vývoj mozgu.
DHA je kvantitatívne najdôležitejšia omega-3 polynenasýtená mastná kyselina v mozgu.
DHA je prítomná v sietnici očí aj v mozgu.
Môže byť viac indikovaná ako EPA pri neuro-degeneratívnych poruchách a to vo forme, ktorú naše telo dokáže využiť, vďaka čomu sa ľahšie vstrebáva.
=> Kyselina dokosapentaénová (DPA)
Výskum o DPA je zatiaľ najmenej rozsiahly.
Toto je tretia najbežnejšia omega-3 nachádzajúca sa v rybom oleji, po EPA a DHA.
Väčšina rybích olejov obsahuje aspoň malé množstvo DPA, ale na štítku môže byť uvedený ako „Iné Omega-3“.
=> Kyselina alfa-linolénová (ALA)
ALA sa musí premeniť na EPA alebo DHA, aby ju telo využilo.
ALA je omega 3 nachádzajúca sa v rastlinných zdrojoch, ale len asi 5% sa premieňa na EPA a menej ako 0,5% sa premieňa na DHA.
Ak chcete získať dostatok omega 3 iba z rastlinných zdrojov, musíte konzumovať širokú škálu zdrojov.
POTRAVINOVÉ ZDROJE OMEGA-3
Živočíšne zdroje:
– Mastné ryby ako makrela, losos, sleď, sardinky a ančovičky (najlepší zdroj!)
– Mäkkýše
Rastlinné zdroje:
– Ľanové, chia a konopné semienka
– Rastlinné oleje, ako je ľanový olej
– Vlašské orechy
– Riasy
Riasový olej pochádza z rias a je jedným z mála vegánskych zdrojov EPA a DHA. Môže sa užívať vo forme doplnkov a je dobrou náhradou rybieho tuku, ak dodržiavate prísnu vegetariánsku alebo vegánsku stravu.
ODPORÚČANÝ PRÍJEM
Stanovený referenčný príjem pre celkové omega-3 mastné kyseliny je:
– 700 mg pre deti vo veku 1-3 rokov
– 900 mg pre deti vo veku 4-8 rokov
– 1200 mg pre mužov vo veku 9-13 rokov
– 1000 mg pre ženy vo veku 9-13 rokov
– 1600 mg pre mužov vo veku 14-18 rokov
– 1100 mg pre ženy vo veku 14-18 rokov
Pre deti s ASD sa zvyčajne odporúča dávka dvojnásobku ODD, hoci sa bežne používajú ešte vyššie hladiny. Dajte si však pozor na príliš vysokú dávku, pretože rybí olej môže riediť krv. Odporúča sa prerušiť používanie rybieho oleja 7 dní pred akýmkoľvek lekárskym alebo zubným zákrokom, pretože môže spôsobiť silnejšie krvácanie.
NEDOSTATOK
Nedostatok omega-3 môže byť bežný u detí s autizmom. Symptómy zahŕňajú:
– Hrubá, šupinatá koža (alebo červené a svrbivé vyrážky)
– Mozgová hmla a nedostatok koncentrácie
– Únava a slabosť
– Problémy s nechtami a vlasmi
– Problémy so spánkom
– Kardiovaskulárne problémy (zvýšené riziko srdcových ochorení)
– Ťažké menštruačné cykly u žien
TOXICITA
Zatiaľ čo omega-3 môžu byť prospešné pre vaše zdravie, príliš veľa nie je nevyhnutne dobré. Food and Drug Administration (FDA) tvrdí, že doplnky omega-3 s EPA + DHA sú bezpečné, ak dávka nepresiahne 3 000 mg/denne pre dospelých, hoci podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín sa môžu doplnky omega-3 mastných kyselín bezpečne konzumovať v dávkach do 5 000 mg denne pre dospelých. Pokiaľ je nám známe, pre deti nie je stanovená žiadna úroveň, aj keď je bezpečné predpokladať, že je nižšia ako hodnoty pre dospelých. Najlepšie je poradiť sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby vám predpísal vhodnú dennú dávku.
DOPLNKY
Informácie o doplnení omega-3 mastných kyselín nájdete v článku o rybom oleji.
Pre rastlinné možnosti omega-3 zvážte olej z rias kvôli najvyššiemu obsahu omega-3.
UPOZORNENIE: Pred začatím akéhokoľvek doplnku alebo lieku sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste sa uistili, že je vhodný pre vaše dieťa. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a aktuálnej stravy.
OMEGA 3 A AUTIZMUS VO VÝSKUME
NEDOSTATOK OMEGA-3
Nedostatok alebo nedostatočný príjem omega-3 mastných kyselín môže spôsobiť abnormálny vývoj nervového systému v detstve, čo vedie k strate koncentrácie, hyperaktivite, dyslexii, dyspraxii a autizmu.
ADHD a ASD zdieľajú genetické a nutričné interakcie, ako napríklad nedostatok Omega-3 mastných kyselín počas vývoja mozgu.
Populácie s ASD majú nižší stav omega-3 a suplementácia môže potenciálne zlepšiť niektoré symptómy ASD. Na potvrdenie účinnosti omega-3 mastných kyselín je zaručený ďalší výskum s veľkou vzorkou a primeraným trvaním štúdie.
VÝHODY OMEGA-3
Omega-3 boli spájané so znížením zápalu, podporou vývoja mozgu a zlepšením duševného zdravia.
PRÍJEM OMEGA-3
Väčšina detí, ktoré sú vyberavé, nejedia potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú životne dôležité pre mozog.
Jedna štúdia tvrdí, že neuro-vývojové stavy sú priamou súvislosťou s nedostatkom Omega-3 mastných kyselín v strave. Odporúča sa zvýšiť príjem rýb a morských plodov.
DOPLNKY OMEGA-3
=> V porovnaní s typicky sa rozvíjajúcou populáciou mali deti s ASD nižšie hladiny DHA, EPA a kyseliny arachidónovej a vyšší celkový pomer omega-6 než omega-3.
=> Niektoré výskumy ukazujú, že suplementácia Omega-3 mastných kyselín môže ovplyvniť zápalové reakcie u jedincov s ASD.
=> Deti v skupine omega-3 mastných kyselín mali väčšie zníženie hyperaktivity, ale rozdiel nebol štatisticky významný.
=> Táto štúdia ale zistila štatisticky významné zlepšenia v skupine omega 3 PUFA v stupnici stereotypy a letargie ABC.
=> Použitie protokolu obsahujúceho -vitamínový/minerálny doplnok, esenciálne mastné kyseliny, kúpele so soľou, karnitín, tráviace enzýmy a zavedenie bezlepkovej, bezkazeínovej a bezsójovej (HGCSF) diéty výrazne zlepšili neverbálne intelektuálne schopnosti v liečenej skupine v porovnaní s neliečenou skupinou.
=> V prípadovej štúdii 23-ročného muža s ASD a s 12-mesačnou anamnézou epizód nepokoja, agitovanosti(typ hyperaktivity),
podráždenosti, seba-poškodzujúceho správania,
sa suplementáciou omega-3 a vitamínom D výrazne zlepšili symptómy ASD (počas 24-mesačného obdobia sledovania).
Z laboratórnych testov bola zdokumentovaná výrazne pozitívne zmenená rovnováha omega-6/omega-3 spolu s vitamínu D v porovnaní s výsledkami pred suplementáciou.
PRÍJEM OMEGA-3 POČAS TEHOTENSTVA
Suplementácia omega-3 mastnými kyselinami počas tehotenstva nemala žiadny vplyv na riziko rozvoja ASD alebo ADHD.
Ukázalo sa, že hladiny omega-3 u matiek pred a počas tehotenstva nemajú žiadny vplyv na riziko ASD.