HNAČKA
Hnačka patrí medzi najčastejšie gastrointestinálne symptómy u detí s autizmom. Ukázalo sa, že závažnosť gastrointestinálnych symptómov koreluje so závažnosťou autizmu. Diétne zmeny, doplnky a úpravy životného štýlu môžu pomôcť zvládnuť, predchádzať a liečiť krátkodobú alebo chronickú hnačku.

VÝSKUM
RÝCHLE FAKTY

Hnačka je definovaná ako riedka, vodnatá stolica vyskytujúca sa trikrát alebo viackrát denne. Hnačka je problémom týkajúcim sa výživy, pretože môže viesť k dehydratácii a malabsorpcii živín (a potenciálne nedostatku živín).
Hnačka môže byť akútna (trvá 1-2 dni a sama ustúpi), pretrvávajúca (trvá 2-4 týždne) alebo chronická (trvá dlhšie ako 4 týždne).

Gastrointestinálne ťažkosti sú u detí s autizmom veľmi časté, pričom hnačka patrí medzi najčastejšie príznaky. Závažnosť gastrointestinálnych symptómov pozitívne koreluje so závažnosťou autizmu.
Diétne zmeny, doplnky a úpravy životného štýlu môžu pomôcť zvládnuť, predchádzať a liečiť krátkodobú alebo chronickú hnačku.

ZNAKY/PRÍZNAKY
-> Naliehavá potreba použiť toaletu
-> Bolesť brucha alebo kŕče
-> Nevoľnosť
-> Možná strata kontroly čriev
-> Dehydratácia
Príznaky dehydratácie zahŕňajú:
-> Smäd
-> Únava a nedostatok energie
-> Tmavo sfarbený moč
-> Znížený výdaj moču
-> Suché ústa
-> Vpadnuté oči a líca
-> Točenie hlavy
-> Malabsorpcia živín
Príznaky malabsorpcie zahŕňajú:
-> Plyn
-> Nadúvanie
-> Zmeny chuti do jedla
-> Chudnutie alebo slabé priberanie
-> Mastné alebo páchnuce pohyby čriev
-> Nedostatky živín

Nevysvetliteľné zhoršenie neverbálneho správania (agitácia, úzkosť, agresivita, seba-poškodzovanie, nedostatok spánku) by malo upozorniť odborníkov na možnosť problémov s gastrointestinálnym traktom a to najmä u detí, ktoré sú neverbálne!

Ako nato:
VÝŽIVOVÉ OPATRENIA PRI HNAČKE

Konzumácia určitých potravín môže byť krátkodobým riešením na zvládnutie hnačky.
Diéta, ktorá je bežne používaná pri hnačke, znamená konzumáciu banánov, ryže, jablkovej šťavi a toastu.
Táto diéta nie je udržateľná a nemala by sa konzumovať dlhodobo kvôli jej nízkemu obsahu živín, ale môže byť užitočná na zvládnutie symptómov krátkodobo.
Zvýšte množstvo potravín obsahujúcich rozpustnú vlákninu, ako sú jablká, ovos a fazuľa. Prečítajte si viac o vláknine v článku o vláknine.
Hnačka zvyšuje riziko dehydratácie v dôsledku nadmernej straty vody stolicou. Vyhnite sa dehydratácii zvýšením príjmu tekutín a elektrolytov. Kokosová voda je prirodzene dobrým zdrojom elektrolytov. Pozrite si odporúčania týkajúce sa doplnkov v časti „Úvahy o doplnkoch“ nižšie.
Existuje celý rad možných nutričných príčin hnačky v závislosti od toho, či je chronická alebo náhla:

Náhla hnačka
-> Nadmerný príjem ovocia, tuku alebo rybieho tuku, vlákniny, horčíka, vitamínu C.
-> Konzumácia vody do kúpeľa obsahujúcej epsomské soli (soli síranu horečnatého)
-> Požitie cukrových alkoholov, ako je sorbitol alebo xylitol
-> Otrava jedlom
-> Cestovateľská hnačka alebo žalúdočná chrípka
-> Antibiotiká

Chronická hnačka
-> Potravinové reakcie, ako je intolerancia laktózy, citlivosť na lepok alebo celiakia
-> Malabsorpcia tukov
-> Určité lieky
-> Problémy v gastrointestinálnom trakte vrátane zápalových porúch čriev (IBD), ako je Crohnova choroba alebo kolitída, syndróm dráždivého čreva (IBS), nadmerný rast baktérií v tenkom čreve (SIBO)

Hypertyreóza
Infekcia alebo nerovnováha črevného mikrobiómu môže spôsobiť náhlu aj chronickú hnačku.
Medzi znepokojujúce patogény patria:
-> Bakteriálna infekcia (napríklad C. difficile, E. coli atď.)
-> Premnoženie baktérií (napríklad Staphylococcus, Morganella, Klebsiella atď.)
-> Premnoženie plesní (napr. Candida, Microsporidia a iné)
-> Parazity (napríklad Giardia, Cyclospora, Blastocystis hominis atď.)
-> Červy (napr. bičíkovec, pásomnica atď.)
-> Vírusy (napr. Adenovírus, Norovírus a iné)

Riešenie týchto nutričných príčin alebo patogénov môže vyriešiť hnačku. Ak hnačka pretrváva dlhšie ako 3 dni, poraďte sa so svojím lekárom.

ÚVAHY DOPLNKU PRI HNAČKE
Doplnenie elektrolytov môže pomôcť vyriešiť nerovnováhu elektrolytov, ktorá je spôsobená hnačkou. Mnohé náhrady elektrolytov obsahujú nepriaznivé zložky, ako je okrem iného nadmerný cukor, cukrové alkoholy, potravinárske farbivá, kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy a umelé príchute.
Preto ak sa rozhodnete pre doplnenie elektrolytov, dajte si pozor pri výbere.

Výživové doplnky s rozpustnou vlákninou. Prečítajte si viac o vláknine v článku o vláknine.
Kvalitné probiotiká. Existuje výskum, ktorý naznačuje, že probiotiká obsahujúce určité kmene môžu byť užitočnejšie pri hnačke vrátane: Lactobacillus casei, paracasei, reuteri a rhamnosus; Saccharomyces boulardii; a Bifidobacterium lactis, logum a infantis.
Ďalšie doplnky na podporu čriev a trávenia vrátane tráviacich enzýmov, sú L-glutamín a antimikrobiálne byliny.
Odporúčania a dávkovanie doplnkov budú závisieť od základného gastrointestinálneho problému a závažnosti stavu.
Doplnky by mali byť vždy individualizované tak, aby riešili základný problém. Biomedicínske testovanie, ako je analýza stolice, môže pomôcť identifikovať hlavnú príčinu (príčiny).
Tak isto v našom RehaB Centre Vám vieme poskytnúť vyšetrenie živej kvapki krvi pomocou Darkfield mikroskopu, kde vieme potvrdiť alebo zvráťiť gastrointestinálne problémy.
Viac v článku kvapka živej krvi.
O ďalších krokoch sa poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Doplňte živiny stratené chronickou hnačkou suplementáciou potrebných vitamínov a minerálov.

ÚVAHY ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU PRI HNAČKE
Zvážte zvýšenie hygienických noriem, ako je filtrácia vody, umývanie produktov pred konzumáciou a bežné umývanie rúk.
Veďte si denník potravín, ktorý vám pomôže určiť, či je strava základným faktorom chronickej hnačky.
Riešenie určitých faktorov životného štýlu môže zmierniť alebo vyriešiť hnačku. Pamätajte, že hlavná príčina môže byť spôsobená viacerými faktormi.

UPOZORNENIE: Pred začatím akéhokoľvek doplnku alebo lieku sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste sa uistili, že je vhodný pre vaše dieťa. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a aktuálnej stravy.

HNAČKA A AUTIZMUS VO VÝSKUME
PREVALENCIA V AUTIZME

Vo výskumných štúdiách o gastrointestinálnych symptómoch a deťoch s ASD patrí hnačka trvalo medzi najčastejšie hlásené GI symptómy.
Hnačka je bežným GI symptómom u pacientov s ASD.
U detí s ASD bola trikrát vyššia pravdepodobnosť, že budú mať GI symptómy, ako u rovesníkoch s typickým vývojom.

POTENCIÁLNE PRÍČINY
GI symptómy môžu byť čiastočne spôsobené prítomnosťou abnormálnej mikroflóry, ako aj aberantnou imunitnou funkciou v GI traktoch týchto detí.
Toto je spojené s častým užívaním antibiotík, ktoré narúšajú črevnú mikroflóru, čo vedie k dysbióze a gastrointestinálnym problémom.

Problémy s gastrointestinálnym traktom (problémy s kŕmením, dysfágia, nevoľnosť, nadúvanie, hlboká zápcha, hnačka alebo funkčná bolesť brucha) môžu odrážať funkčnú dysmotilitu gastrointestinálneho traktu a možno ich považovať za symptómy dysautonomie, čo je dysfunkcia nervov, ktoré regulujú mimovoľné telesné funkcie.
Korelácie medzi symptómami ASD a GI môžu byť poháňané rozdielmi vo funkcii mikrobioty, ako sú metabolity, ktoré produkujú a ktoré môžu ovplyvniť neurónové procesy.

PRÍZNAKY A SÚČASNE SA VYSKYTUJÚCE STAVY
Príznaky zvýšeného GI sú spojené so zvýšeným problémovým správaním, ako je seba-poškodzujúce správanie, obmedzené stereotypné správanie, agresívne správanie, problémy so spánkom a problémy s pozornosťou u ASD aj u typických detí.
Medzi časté gastrointestinálne prejavy mitochondriálnych porúch patrí zápcha, zlá chuť do jedla, dysfunkcia gastro-ezofageálneho zvierača, dysfágia, vracanie, gastroparéza, GI pseudo-obštrukcia, hnačka alebo pankreatitída a hepatopatia.

Vzhľadom na podobnosť symptómov so striedajúcou sa zápchou a hnačkou sa predpokladá, že významná časť detí s ASD a chronickými GI symptómami má formu IBS.
Účastníci s gastrointestinálnymi problémami mali výrazne vyššiu úroveň afektívnych (náladových) problémov.
Lekári by mali zvážiť prejavy správania ako možné vyjadrenie GI problémov u jedincoch s ASD.
V porovnaní s deťmi bez ASD je črevná mikroflóra detí s ASD menej rôznorodá a vykazuje nižšie hladiny Bifidobacterium, Prevotella, Coprococcus, neklasifikovaných Veillonellaceae a Firmicutes a vyššie hladiny Lactobacillus, Clostridium, Bacteroidetes, Desulfovibrio, Caloramator a Sarcina.
Účastníci s ASD mali nižší výskyt Akkermansia, Bacteroides, Bifidobacterium, E. coli a Enterococcus, vyšší výskyt Faecalibacterium a Lactobacillus a mierne zvýšený výskyt Ruminococcus a Clostridium. Je možné, že znížené hladiny prospešných baktérií v kombinácii so zvýšenými hladinami škodlivých baktérií spolu prispievajú k symptómom ASD.

RÔZNE MOŽNOSTI LIEČBY
o Zavedenie Gaps nutričného protokolu na odstránenie gastrointestinálnych symptómov ako aj vyliečenie príčiny problémov má celosvetovo hlásené pokroky v odstránení GI porúch ako aj minimalizovaný psychosomatických symptómov.
Viac v článku – Gaps nutričný protokol.
o Vankomycín, zle absorbované antibiotikum, o ktorom je známe, že ničí klostrídie a iné grampozitívne organizmy, preukázalo zlepšenie hnačky a normálnejšie správanie pri krátkodobom podávaní.
o Predpokladá sa, že probiotiká majú pozitívny vplyv na črevné mikrobiálne komunity a menia hladiny špecifických potenciálne škodlivých metabolitov u detí s ASD.
o Transplantácia fekálnej mikroflóry (FMT) viedla k 80% redukcii GI symptómov na konci liečby, vrátane významného zlepšenia zápchy, hnačky, porúch trávenia a bolesti brucha, ako aj behaviorálneho zlepšenia symptómov ASD, pričom všetky tieto symptómy zostali zlepšené ale len po dobu 8 týždňov po ukončenej liečbe. Treba však spomenúť, že tento druh terapie je finančne náročný.
o Upravené stravovanie, zvolenie správnej diéty a zavedenie správnych výživových doplnkov vedie k veľkým pokrokom a minimalizovaním autistických symptómov.
o Vhodný kmeň probiotík a mechanizmus účinku budú závisieť od príčiny.

REFERENCIE:
Sanctuary MR, Kain JN, Chen SY, et al. Pilot study of probiotic/colostrum supplementation on gut function in children with autism and gastrointestinal symptoms. PLoS ONE. 2019;14(1):e0210064.
Holingue C, Newill C, Lee LC, Pasricha PJ, Daniele Fallin M. Gastrointestinal symptoms in autism spectrum disorder: A review of the literature on ascertainment and prevalence. Autism Res. 2018;11(1):24-36.
Adams JB, Borody TJ, Kang DW, Khoruts A, Krajmalnik-Brown R, Sadowsky MJ. Microbiota transplant therapy and autism: lessons for the clinic. Expert Rev Gastroenterol Hepatol. 2019;13(11):1033-7.
Information, H., Diseases, D., Center, T. and Health, N., 2020. Diarrhea | NIDDK. [online] National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Available at: <https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/diarrhea> [Accessed 25 September 2020].

Navarro F, Liu Y, Rhoads JM. Can probiotics benefit children with autism spectrum disorders. World J Gastroenterol. 2016;22(46):10093-102.
Kang DW, Adams JB, Gregory AC, et al. Microbiota Transfer Therapy alters gut ecosystem and improves gastrointestinal and autism symptoms: an open-label study. Microbiome. 2017;5(1):10.
Wasilewska J, Klukowski M. Gastrointestinal symptoms and autism spectrum disorder: links and risks – a possible new overlap syndrome. Pediatric Health Med Ther. 2015;6:153-66.
Martínez-González AE, Andreo-Martínez P. The Role of Gut Microbiota in Gastrointestinal Symptoms of Children with ASD. Medicina (Kaunas). 2019;55(8):E408.
Prosperi M, Santocchi E, Muratori F, et al. Vocal and motor behaviors as a possible expression of gastrointestinal problems in preschoolers with Autism Spectrum Disorder. BMC Pediatr. 2019;19(1):466.
Zhu J, Guo M, Yang T, et al. [Association between behavioral problems and gastrointestinal disorders among children with autism spectrum disorder]. Zhonghua Er Ke Za Zhi. 2017;55(12):905-10.
Mazefsky CA, Schreiber DR, Olino TM, Minshew NJ. The association between emotional and behavioral problems and gastrointestinal symptoms among children with high-functioning autism. Autism. 2014;18(5):493-501.

Autor:
Nina Pavlovičová