EPSOMSKÁ SOĽ
Kúpanie v Epsomskej soli môže pomôcť vám alebo vášmu dieťaťu relaxovať a detoxikovať sa. Vo všeobecnosti sa považuje za bezpečný a účinný spôsob, ako sa upokojiť, predchádzať zápche a uľahčiť odstraňovanie toxínov z tela.
VÝSKUM
RÝCHLE FAKTY
Epsomská soľ je všeobecný názov pre kryštály síranu horečnatého.
Horčík je nevyhnutný pre správnu neurologickú funkciu. Môže pomôcť pri úzkosti, nepokoji a problémoch so spánkom, vrátane nočných desov.
Pomáha pri detoxikácii tým, že zvyšuje schopnosť tela využívať sírany. To môže pomôcť znížiť toxické zaťaženie.
Skvelé pre deti, ktoré majú chronickú zápchu, pretože horčík môže byť jemným preháňadlom.
ODPORÚČANIA POUŽÍVANIA
Začnite s 1 polievkovou lyžicou, sledujte prípadné nežiaduce reakcie a postupujte až do:
• ½ šálky pre deti do 20kg
• 1 šálka pre deti nad 20 kg
Toto množstvo sa považuje za bezpečné pre každodenné použitie alebo niekoľkokrát týždenne.
Keď si vyberáte Epsomskú soľ, nezabudnite si prečítať zoznam zložiek a skontrolovať syntetické chemikálie, umelé vône alebo farbivá. Môžu vysušiť pokožku, spôsobiť alergické reakcie a dokonca narušiť hormóny. Ideálny je čistý síran horečnatý bez prísad.
Menej kvalitné epsomské soli často používajú ťažké kovy vo výrobnom procese a je potrebné sa im vyhnúť.
Upozornenie:
Je možné sa predávkovať síranom horečnatým. Je nepravdepodobné, že by pitie malého množstva vody do kúpeľa so soľou Epsom spôsobilo nejaké škody, s najväčšou pravdepodobnosťou bude mať laxatívny účinok. Treba sa však dať pozor na pitie veľkého množstva. Okrem toho by sa soli Epsom nemali používať spôsobom, ktorý nie je v súlade s odporúčaniami vášho lekára alebo s označením na obale. Nepite veľké množstvo vody z kúpeľa ani nepoužívajte roztok Epsomskej soli na klystír. Tieto majú potenciál pre nežiaduce reakcie, ako to dokazujú viaceré štúdie.
Pri vytváraní detoxikačného kúpeľa existuje niekoľko ďalších doplnkov, ktoré možno budete chcieť pridať do kúpeľa:
• Jedlá sóda (bez hliníka): 2 polievkové lyžice – 1/4 šálky, pomáha pri vstrebávaní
• Kyselina askorbová: 1 lyžička, môže pomôcť neutralizovať chlór
• Pár kvapiek čistých esenciálnych olejov. Vyskúšajte levanduľu na relaxáciu! Výborné sú, vysokokvalitné oleje ako Doterra a Young Living.
VZOROVÁ VEČERNÁ RELAXAČNÁ RUTINA
Spustite teplú vodu a pridajte epsomskú soľ a všetky prísady, aby sa rozpustili, kým sa voda naplní.
Kým sa vaňa naplní, využite tento čas na suché kefovanie*, pre extra cirkuláciu a detoxikačné výhody.
Výhody suchého čistenia:
Suché kefovanie pred kúpeľom môže zvýšiť absorpciu minerálov z vody odstránením upchatých pórov pred namáčaním.
Suché kefovanie pomáha detoxikovať tým, že zvyšuje krvný obeh a podporuje tok lymfy a drenáž.
Použite kefu s prírodnými štetinami (nie syntetické plastové alebo silikónové štetiny). Vynechajte tvár a brucho, ale vyčistite všetky ostatné veľké oblasti (ruky, nohy, chrbát atď.)
Suché čistenie stimuluje nervový systém a môže byť užitočnou súčasťou pracovnej terapie alebo zmyslovej rutiny mnohých detí.
Namáčajte sa 15-20 minút.
Zo začiatku začínajte s teplotou vody ktorá vám vyhovuje a postupne skúšajte pridávať teplejšiu vodu.
Voliteľné: Po kúpeli zvlhčite telo jednoduchým prírodným telovým olejom. Skvele funguje obyčajný kokosový olej alebo olivový olej, ktoré sú na prírodnej báze a bez záťaže na organizmus.
Prípadne zvážte kvalitný hydratačný krém na báze tuku bez umelých prísad.
SOĽNÉ KÚPEĽE EPSOM VS. TRADIČNÉ DOPLNKY
Prečo nepoužívať doplnok horčíka? Alebo sulfátový doplnok?
Predpokladá sa, že kombinácia horčíka a síranu pôsobí spoločne na stimuláciu detoxikačných ciest. Namáčanie v teplom kúpeli pomáha uľahčiť vstrebávanie týchto minerálov. Keďže väčšina detí sa aj tak kúpe, je to jednoduchý doplnok k nočnej rutine, ktorý by mohol byť pre vaše dieťa prínosom.
Ak má však vaše dieťa veľký nedostatok horčíka, je nepravdepodobné, že kúpeľ so síranom horečnatým je najefektívnejším spôsobom jeho nápravy. Špecifická úroveň absorpcie horčíka do krvného obehu nie je dobre zdokumentovaná, takže doplnok môže byť zvážený, ak má vaše dieťa nedostatok horčíka.
SOLI A SULFÁCIA EPSOM
Mnoho jedincov s autizmom má nedostatok sulfátov, čo môže viesť k problémom s PST (fenolsulfur-transferáza).
Enzým PST spája sulfát s toxickými látkami, takže sa môžu zlikvidovať obličkami. Ak je nedostatok síranov, tento detoxikačný proces nemôže prebehnúť efektívne.
Problémy so sulfatáciou môže zhoršiť chlór, ktorý môže byť u niektorých detí príčinou zmien v správaní po plávaní. Aby ste to zvládli, po plávaní opláchnite bazénovú vodu a doprajte si kúpeľ v epsomskej soli, aby ste pomohli detoxikovať chlór.
UPOZORNENIE: Pred začatím akéhokoľvek doplnku alebo lieku sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste sa uistili, že je vhodný pre vaše dieťa. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a aktuálnej stravy.
EPSOMSKÉ SOĽNÉ KÚPELE A AUTIZMUS VO VÝSKUME
NEDOSTATOK ŠPECIFICKÉHO VÝSKUMU
Absorpcia horčíka cez kožu nie je dobre zdokumentovaná. Hoci sú kúpele s epsomskou soľou bežnou praxou a mnohí rodičia videli výhody, neexistuje žiadna záruka, že sa určité množstvo horčíka absorbuje cez vodu.
Absorpcia síranov tiež nie je dobre zdokumentovaná. Výskumníci, ktorí študujú nutričné intervencie pri autizme, tvrdia, že zaznamenali zvýšené hladiny síranu v plazme po tom, čo ich pacienti absolvovali kúpeľ v Epsomskej soli, ale zistenia neboli zverejnené.
Štúdia zistila zvýšené hladiny horčíka a síranu v krvi po kúpaní v roztoku Epsomskej soli, ale nikdy nebola oficiálne publikovaná v odbornom lekárskom časopise. Konečným záverom tejto štúdie bolo, že kúpanie v Epsomskej soli je bezpečný a jednoduchý spôsob, ako zvýšiť hladinu síranu a horčíka v tele a výborným spôsobom pre detoxikáciu a odplavenie toxínov von z tela cez pokožku.
Zatiaľ čo existuje obmedzený výskum, používanie síranu horečnatého počas kúpania je nízkorizikovou, potenciálne vysoko prospešnou terapiou, z ktorej môžu mať prospech nielen ľudia s autizmom.
SOĽNÝ KÚPEĽ EPSOM PRE AUTIZMUS
V jednej štúdii boli kúpele s epsomskou soľou použité ako súčasť komplexného, veľmi podrobného protokolu v priebehu 12 mesiacov. Kúpele sa začali uprostred procesu. Hoci účastníci štúdie zaznamenali zisky, v priebehu 12-mesačného protokolu bolo zahrnutých veľa faktorov, takže je ťažké konkrétne povedať, čo v tomto prípade dokázali kúpele s Epsomskou soľou dosiahnuť.
HORČÍK A NEUROLOGICKÉ ZDRAVIE
Zlá výživa, gastrointestinálne problémy a stres môžu viesť k nedostatku horčíka. Všetky tieto tri problémy sú u autizmu bežné.
Výskum ukazuje, že obsah horčíka v našej pôde a potravinových zdrojoch klesá a že vyčerpanie horčíka je bežné, najmä u ľudí s neurologickými problémami.
Štúdie zistili, že nedostatok horčíka môže mať za následok symptómy súvisiace s osobnosťou, ako je apatia, depresia, nepokoj, zmätenosť a úzkosť. Ukázalo sa, že suplementácia horčíka pomáha s týmito problémami.
Horčík sa v súčasnosti skúma ako účinná liečba mnohých neurologických stavov, ako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, úzkosť, depresia a mŕtvica. Aj keď sa tento výskum v súčasnosti nerozšíril špecificky na autizmus, prínos doplnkového horčíka pri iných neurologických stavoch je sľubný.
REFERENCIE:[Gröber, U., Werner, T., Vormann, J., & Kisters, K. (2017). Myth or Reality-Transdermal Magnesium?. Nutrients, 9(8), 813.
Kirkland, A. E., Sarlo, G. L., & Holton, K. F. (2018). The Role of Magnesium in Neurological Disorders. Nutrients, 10(6), 730.
Report on Absorption of magnesium sulfate (Epsom salts) across the skin (epsomsaltcouncil.org)
Guerrera, M. P., Volpe, S. L., & Mao, J. J. (2009). Therapeutic uses of magnesium. American family physician, 80(2), 157–162.
Serefko, A., Szopa, A., & Poleszak, E. (2016). Magnesium and depression. Magnesium research, 29(3), 112–119.
Adams, J. B., Audhya, T., Geis, E., Gehn, E., Fimbres, V., Pollard, E. L., Mitchell, J., Ingram, J., Hellmers, R., Laake, D., Matthews, J. S., Li, K., Naviaux, J. C., Naviaux, R. K., Adams, R. L., Coleman, D. M., & Quig, D. W. (2018). Comprehensive Nutritional and Dietary Intervention for Autism Spectrum Disorder-A Randomized, Controlled 12-Month Trial. Nutrients, 10(3), 369.
Autor:
Nina Pavlovičová