EKZÉM
Približne 10 % jedincov s autizmom má tiež skúsenosti s ekzémom. Okrem autizmu sa ekzém spája s astmou, alergickou rinitídou, stafylokokovými infekciami, potravinovými alergiami, depresiou, úzkosťou a poruchami správania.

VÝSKUM
RÝCHLE FAKTY

Ekzémy sú bežnou skupinou kožných ochorení, ktoré spôsobujú svrbivú, suchú, zapálenú, podráždenú pokožku s výzorom podobným vyrážke.

Typy ekzémov:
– Atopická dermatitída
– Kontaktná dermatitída
– Dyshidrotický ekzém
– Numulárny ekzém
– Seboroická dermatitída
– Statická dermatitída

Ekzém často začína v prvých mesiacoch života. Väčšina jedincov z ekzému vyrastie v dospievaní, ale nie vždy to tak je, pretože ekzém môže pokračovať až do dospelosti.
Ekzém je zvyčajne diagnostikovaný pozorovaním kože dermatológom alebo praktickým lekárom.
Ak si lekár nie je istý, môže sa vykonať kožný náplasťový test alebo biopsia, aby sa vylúčili iné kožné ochorenia.
Výskumníci si nie sú istí presnými príčinami ekzému, ale veria, že úlohu zohráva kombinácia genetiky a diétnych/environmentálnych spúšťačov.
Mutácia génu zodpovedného za tvorbu filagrínu, proteínu, ktorý pomáha telu udržiavať zdravú ochrannú bariéru na vrchnej vrstve kože, sa považuje za spojitosť s ekzémom.

Bez dostatočnej produkcie filagrínu je vlhkosť schopná uniknúť cez kožnú bariéru a dovnútra sa môžu dostať baktérie, vírusy a toxíny.
Okrem autizmu sa ekzém spája s astmou, alergickou rinitídou, stafylokokovými infekciami, potravinovými alergiami, depresiou, úzkosťou a poruchami správania.

ZNAKY/PRÍZNAKY
Príznaky ekzému sa môžu u každého dieťaťa líšiť:
– Svrbivá pokožka
– Suchá, šupinatá pokožka
– Zapálená, sfarbená koža
– Na dotyk drsná pokožka
– Škrabanie až do krvácania
– Kvasenie kože alebo tvorba kôry

MOŽNÉ KOREŇOVÉ PRÍČINY
Výskumníci si nie sú istí presnými príčinami ekzému, ale veria, že úlohu zohráva kombinácia genetiky a diétnych/environmentálnych spúšťačov.
Tiež sa zistilo, že jedinci s ekzémom majú tendenciu mať nadmerne aktívny imunitný systém, ktorý bežne spúšťajú látky v strave a spúšťače prostredia. Niektoré z týchto potenciálnych spúšťačov zahŕňajú:

– Stres
– Potravinové alergie alebo precitlivenosť
– Vystavenie environmentálnym alergénom, ako sú domáce zvieratá, tráva, roztoče a peľ.
– Prehriatie v dôsledku oblečenia, prikrývok, horúcich kúpeľov/spŕch alebo teploty
– Suchá, dehydratovaná pokožka
– Dráždivé látky zo starostlivosti o telo, pracích prostriedkov, domácich čistiacich prostriedkov alebo dokonca šťavy z ovocia, zeleniny alebo mäsa. Niektoré ďalšie bežné dráždivé látky zahŕňajú:
– Niektoré kovy, najmä nikel
– Cigaretový dym
– Vône
– Tkaniny ako vlna a polyester

Antibakteriálne masti ako neomycín a bacitracín
Formaldehyd, ktorý sa bežne nachádza v dezinfekčných prostriedkoch, niektorých vakcínach a lepidlách
Izotiazolinón, antibakteriálna látka nachádzajúca sa v produktoch osobnej starostlivosti, ako sú detské obrúsky
Kokamidopropylbetaín, bežne sa vyskytujúci v šampónoch a pleťových vodách.

ODPORÚČANIA:
VÝŽIVOVÉ OPATRENIA PRI EKZÉME
– Zvážte zavedenie GAPS diéty, na vyliečenie čriev a posilnenie imunitného systému. GAPS, pomohla tisícky ľudom po celom svete dostať sa z ekzémov či iných črevných- psychosomatických porúch.
– Niektoré potraviny sú prirodzene zápalové, preto obmedzte ich príjem, ako napríklad jednoduché škroby (pozri: sacharidy, trstinový cukor, umelé prísady a MSG.)

Iné potraviny môžu byť pre človeka zápalové jedinečne.
Niektoré z najbežnejších potravín, ktoré spôsobujú zápal čriev v dôsledku citlivosti, sú lepok, mliečne výrobky, sója a kukurica.
Najmä lepok môže prispievať k priepustnosti čriev vďaka bielkovine, ktorú obsahuje, nazývanej gliadín.
Môže byť indikovaná bezlepková diéta, ktorá potlačí príznaky a však nevylieči príčinu.
Opravte deravé črevo. Viac informácií nájdete v článku o deravom čreve či GAPS nutričnom protokole.

– Keďže nadmerne aktívny imunitný systém môže hrať úlohu pri vzplanutí ekzému, podporte imunitný systém.
Dôraz klaďte na pestrú stravu plnú ovocia a zeleniny, ktorá vášmu dieťaťu chutí.
Zvážte bobule, citrusové plody, tmavú listovú zeleninu a huby.
*Ak je vaše dieťa vyberavé, zvážte terapiu kŕmením s certifikovaným terapeutom alebo dietológom.
V našej klinickej praxi máme najlepšie skúsenosti so zavedením GAPS diéty pre odstránenie ekzémov ale najmä pre odstránenie príčiny.

ÚVAHY O ŽIVOTNOM ŠTÝLE S EKZÉMOM
– Veďte si denník, ktorý vám pomôže identifikovať spúšťače
– Zaveďte denný program kúpania a hydratácie a to najmä kúpele s epsomkou soľou.
– Zvládnite škrabanie
– Rozptýlite svoje dieťa hračkami, hraním sa alebo čítaním, keď ho trápi svrbenie
– Udržujte nechty ostrihané nakrátko a čisté
– Zvážte rukavice alebo mäkké rukavice počas vzplanutia ekzému
– Zvážte toxickú záťaž a podniknite ďalšie kroky na zníženie toxínov v životnom prostredí
– Vyhnite sa toxínom v starostlivosti o pleť, telo a výrobky pre domácnosť.

• Pred zavedením nového produktu na pokožku vášho dieťaťa vykonajte nasledujúce kroky:
– Skontrolujte štítok produktu a zistite, či už existujú nejaké konkrétne zložky, o ktorých je známe, že vaše dieťa je alergické.
– Hľadajte produkty, ktorým bola udelená pečať prijatia Národnej asociácie ekzémov, aby ste sa uistili či je produkt, o ktorý máte záujem, odporúčaný.
– Použite produkt na testovanie malej oblasti, približne veľkosti hrášku, na zápästí alebo ohybe lakťa vášho dieťaťa.
Neumývajte oblasť 24 až 48 hodín a sledujte akýkoľvek typ reakcie, ako je začervenanie, svrbenie, odlupovanie kože alebo vyrážka.
Ak sa objaví niečo zo spomínaných vyššie tak dieťa/ dospelí človek, netoleruje daný produkt.

ÚVAHY DOPLNKU PRI EKZÉME
Sú potrebné ďalšie výskumy na stanovenie pevných odporúčaní doplnkov pre ekzém. Nižšie je uvedených niekoľko doplnkov, ktoré sa bežne považujú:

– Probiotiká
– Vitamín D
– Vitamín E
– Pupalkový olej
– Borákový olej
– Rybí olej
– CBD krém/lotion
– Kurkuma
– Aloe vera krém

UPOZORNENIE: Pred začatím akéhokoľvek doplnku alebo lieku sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste sa uistili, že je vhodný pre vaše dieťa. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a aktuálnej stravy.

Ekzém a autizmus vo výskume
DETI S AUTIZMOM SÚ NÁCHYLNÉ NA ALERGIE POKOŽKY, POTRAVINY A DÝCHACIE PROBLÉMY

Výskumná štúdia skúmala odpovede z National Health Interview Survey s cieľom identifikovať deti vo veku od 3 do 17 rokov a ich skúsenosti s potravinovými, kožnými alebo respiračnými alergiami.
Štúdia zistila, že 17 % detí s autizmom malo nejaký typ kožnej alergie v porovnaní s približne 10 % detí, ktorým autizmus diagnostikovaný nebol.
Veľká väčšina detí, ktoré zažili ekzém a autizmus, boli tiež chlapci.
Táto štúdia naznačuje, že ekzém je bežnejší u detí s autizmom a to najmä u chlapcov.

ZDRAVIE ČRIEV A EKZÉM
Táto štúdia dospela k záveru, že včasné črevné baktérie, už vo veku 3 týždňov, pravdepodobne ovplyvňujú riziko vzniku ekzému.
Výskumníci zistili, že existuje významný rozdiel a abnormality v mikrobiálnom zložení dojčiat, u ktorých sa vyvinul ekzém.
Tento význam bol pozorovaný len u dojčiat, u ktorých sa vyvinula určitá forma alergickej reakcie do 36. mesiaca veku.
Predpokladalo sa tiež, že čím väčší je rozsah črevnej dysbiózy, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa u dieťaťa rozvinú závažné alergické reakcie a iné stavy, ako je nádcha.

Ďalší výskum ukázal, že kolonizácia špecifických baktérií, ako je E-coli, počas prvých niekoľkých týždňov života oneskoruje kolonizáciu čreva baktériami produkujúcimi butyrát a propionát.
O týchto baktériách je známe, že produkujú mastné kyseliny s krátkym reťazcom (SCFA), ktoré poskytujú palivo pre črevné epiteliálne bunky a je známe, že posilňujú funkciu črevnej bariéry.
Nedostatok týchto baktérií a SCFA by mohol ohroziť zdravie čriev a prispieť k rozvoju deravého čreva.
Z vyššie uvedených vyplýva, že mikrobiota čriev má jednoznačný vplyv na vznik ekzému.

SPOJENIE MEDZI MOZOM, EPIDERMÁLNOU TOXICITOU A EKZÉMOM
Základná príčina atopickej dermatitídy, formy ekzému, nie je známa, preto cieľom tejto štúdie bolo preskúmať potenciálne základné príčiny rozvoja ekzému a jeho súvislosť s autizmom.
Štúdia zistila, že kožné aj mozgové tkanivá pochádzajú z embryonálnej neuroektodermy in utero.
To naznačuje, že akákoľvek toxicita prezentovaná tomuto embryonálnemu tkanivu by mohla viesť ku genetickým mutáciám spojeným s ekzémom aj autizmom.
Vedci zistili, že vystavenie novorodencov patogénom a určitým liekom môže vyvolať abnormality v kožných aj mozgových bunkách.
Okrem toho navrhli, že oslabená neonatálna kožná bariéra v dôsledku útokov toxínov v maternici a génových mutácií by mohla viesť k produkcii chemikálií, ktoré by mohli viesť k neurotoxicite.

Existuje navrhovaná súvislosť medzi neurotoxicitou alebo toxicitou mozgu a rozvojom autizmu. Navrhnutie prejavu ekzému v mladom veku by mohlo naznačovať zvýšené riziko rozvoja autizmu.

REFERENCIE:
EWG Skin Deep® Cosmetics Database. EWG. https://www.ewg.org/skindeep/. Accessed December 11, 2021.
Vaughn AR, Branum A, Sivamani RK. Effects of Turmeric (Curcuma longa) on Skin Health: A Systematic Review of the Clinical Evidence. Phytother Res. 2016;30(8):1243-1264. doi:10.1002/ptr.5640
8 Skincare Ingredients to Avoid.. National Eczema Association. https://nationaleczema.org/eczema/. Published August 27, 2020. Accessed December 11, 2021.
Guifeng Xu MD. Association of Allergies with Autism Spectrum Disorder. JAMA Network Open. https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2683952. Published June 8, 2018. Accessed December 11, 2021.
Hou DD, Zhang W, Gao YL, Sun YZ, Wang HX, Qi RQ, Chen HD, Gao XH. Anti-inflammatory effects of quercetin in a mouse model of MC903-induced atopic dermatitis. Int Immunopharmacol. 2019 Sep;74:105676. doi: 10.1016/j.intimp.2019.105676. Epub 2019 Jun 7. PMID: 31181406.
Shin K-O, Crumrine DA, Kim S, et al. Phenotypic overlap between atopic dermatitis and autism – BMC neuroscience. BioMed Central. https://bmcneurosci.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12868-021-00645-0. Published June 22, 2021. Accessed December 11, 2021.
Eczema Symptoms & Causes. National Eczema Association. https://nationaleczema.org/eczema/. Published August 27, 2020. Accessed December 11, 2021.
Ta LDH, Chan JCY, Yap GC, et al. A compromised developmental trajectory of the infant gut microbiome and metabolome in atopic eczema. Gut Microbes. 2020;12(1):1-22. doi:10.1080/19490976.2020.1801964
Roudsari MR, Karimi R, Sohrabvandi S, Mortazavian AM. Health effects of probiotics on the skin. Crit Rev Food Sci Nutr. 2015;55(9):1219-1240. doi:10.1080/10408398.2012.680078
Eczema. Raising Children Network. https://raisingchildren.net.au/guides/a-z-health-reference/eczema. Published August 5, 2021. Accessed December 11, 2021.

Autor:
Nina Pavlovičová