ANTIOXIDANTY
Antioxidanty sú prirodzene sa vyskytujúce molekuly, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom, ktoré sa tvoria, keď telo rozkladá jedlo a reaguje na životné prostredie. Je známe, že deti s autizmom majú nerovnováhu v produkcii voľných radikálov a antioxidantov, ktorá sa nazýva oxidačný stres. Konzumácia stravy s vysokým obsahom ovocia a zeleniny bohatej na antioxidanty môže pomôcť neutralizovať túto nerovnováhu voľných radikálov.
VÝSKUM
RÝCHLE FAKTY
Čo sú antioxidanty?
Antioxidanty sú prirodzene sa vyskytujúce molekuly, ktoré pomáhajú bojovať alebo neutralizovať voľné radikály produkované v tele a niekedy sa nazývajú „lapače voľných radikálov“.
Existujú stovky rôznych antioxidantov, ktoré pôsobia podobným spôsobom, ale každý má svoj vlastný jedinečný prínos pre zdravie.
Antioxidanty sú produkované prirodzene v tele a nachádzajú sa aj v potravinách, ktoré jeme.
Čo sú to voľné radikály?
Voľné radikály sú odpadové produkty, ktoré telo produkuje pri rozklade potravy a reakcii na životné prostredie. Voľné radikály sa neustále tvoria v našom tele ako výsledok každodenného metabolizmu a chemických reakcií.
Je dôležité poznamenať, že nie všetky voľné radikály sú zlé. Tiež zohrávajú dôležitú úlohu v tele. Napríklad imunitný systém využíva voľné radikály na boj proti infekciám.
Keď je voľných radikálov priveľa a antioxidantov málo, môže však nastať oxidačný stres.
Čo je oxidačný stres?
Oxidačný stres vzniká vtedy, keď existuje nerovnováha medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi.
Oxidačný stres môže veľmi rýchlo poškodiť bunky, DNA, tkanivá a orgány.
Oxidačný stres je spájaný s rýchlym starnutím, srdcovými chorobami, rakovinou, Alzheimerovou chorobou, cukrovkou, ochorením pečene, obličiek, Parkinsonovou chorobou, autizmom a mnohými ďalšími.
Bežné antioxidanty:
o Vitamín A
o Mliečne výrobky, vajcia a pečeň
o Vitamín C
o Väčšina ovocia a zeleniny, najmä bobuľové ovocie, pomaranče a paprika
o Vitamín E
o Orechy a semená, slnečnicové a iné rastlinné oleje a zelená listová zelenina
o Beta karotén
o Pestrofarebné ovocie a zelenina, ako je mrkva, hrášok, špenát a mango
o Ružové a červené ovocie a zelenina, vrátane paradajok a vodného melónu
o Zelená, listová zelenina, cuketa, tekvica, papája a pomaranče
o Selén
o Brazílske orechy, ryža, pšenica a iné celé zrná, ako aj orechy, vajcia, syr a strukoviny
Iné antioxidanty:
o Glutamín
o Kurkumín
o Škorica
o Acai prášok
o Kyselina alfa-lipoová
o Flavonoidy
o Rutín
o Čučoriedka
POTRAVINOVÉ ZDROJE ANTIOXIDANTOV:
Rastlinné potraviny sú bohatým zdrojom antioxidantov. Štúdie ukázali, že jedinci, ktorí jedia stravu bohatú na ovocie a zeleninu, majú nižšie riziko ochorenia. Práve antioxidanty dodávajú rastlinám tento úžasný prívlastok.
Počuli ste niekedy frázu „Jedzte dúhu“? Antioxidanty sú to, čo dáva potravinám farbu. Potraviny, ktoré sú svetlé a majú živé farby, majú často najväčšie množstvo antioxidantov.
Spôsoby varenia môžu zvýšiť alebo znížiť dostupnosť antioxidantov v potravinách. Napríklad:
Lykopén, antioxidant v paradajkách, ktorý im dáva ich jasne červenú farbu, je pre naše telo ľahšie absorbovateľné, keď sú paradajky tepelne upravované ( varené, pečené, dusené..)
Zelenina bohatá na vitamín C, ako je brokolica alebo cuketa, stratí značné množstvo antioxidantu vitamínu C, keď sa uvarí a voda sa zleje.
Vo všeobecnosti platí, že konzumácia potravín surových, dusených, restovaných na nízkej teplote môže pomôcť zachovať najväčšie množstvo obsahu antioxidantov.
Majte na pamäti, že cieľom by mala byť strava bohatá na antioxidanty bohaté na farebné ovocie a zeleninu, varené aj surové, aby ste získali rovnováhu antioxidantov.
Ovocie:
o Čučoriedky
o Jahody
o Bobule goji
o Granátové jablká
o Avokádo
o Jablká
o Červené hrozno
Zelenina:
o Kel
o Špenát
o Baklažán
o brokolica
Obilniny a strukoviny:
o Čierna fazula
o Šošovica
o Orechy, semená a ich oleje:
o Brazílske orechy
o Vlašské orechy
o Pekanové orechy
Iné:
o Zelené a čierne čaje
o Káva
o Tmavá čokoláda
o Väčšina bylín a korenín ( najmä kurkumín, škorica, acai prášok, matcha)
ODPORÚČANÝ PRÍJEM:
Tieto odporúčania sú založené na výživových odporúčaniach pre obyvateľstvo Slovenskej republiky:
Hoci sa predpokladá, že existujú stovky, ba tisíce živín a chemikálií, ktoré môžu pôsobiť ako antioxidanty, ODD je vytvorená len pre živiny, ktoré ako „antioxidanty“ považuje WHO.
Patria sem: vitamín A, vitamín C, vitamín E a selén. Navštívte jednotlivé články o daných vitamínoch a dozviete sa viac o ich ODD.
NEDOSTATOK
Príznaky nedostatku antioxidantov budú vo veľkej miere závisieť od konkrétneho príslušného antioxidantu.
Keďže úlohou antioxidantov ako celku je bojovať proti produkcii voľných radikálov, existuje niekoľko znakov, ktoré by mohli poukazovať na nedostatočný príjem antioxidantov prijímaním potravy. Tento nedostatok sa prejavuje ako dôsledok oxidačného stresu a zahŕňa :
o Únava
o Mozgová hmla
o Obavy o pamäť
o Ťažkosti so sústredením
o Bolesti hlavy
o Citlivosť na zvuk
o Znížená vízia
o Náchylnosť na infekciu
o Bolesť kĺbov
o Nespavosť
Medzi jednotlivcov, ktorí môžu byť vystavení zvýšenému riziku nedostatočného príjmu potravín bohatých na antioxidanty, patria:
o Tí, ktorí majú slabý príjem ovocia a zeleniny
o Nároční jedáci
o Tí, ktorí majú vysoký príjem cukru
o Tí, ktorí majú stravu s vysokým obsahom spracovaného alebo rýchleho občerstvenia
o Osoby s potravinovými alergiami a/alebo citlivosťou
Niektoré diéty, životný štýl a životné prostredie môžu zvýšiť produkciu škodlivých voľných radikálov v tele, čo vedie k potrebe väčšieho množstva potravín bohatých na antioxidanty. Ide najmä o:
o Nadmerný príjem alkoholu
o Fajčenie cigariet
o Znečistenie vzduchu
o Vysoká hladina cukru v krvi
o Toxíny
o Bakteriálne, plesňové alebo vírusové infekcie
o Nadmerné alebo dlhodobé cvičenie
o Vysoký príjem cukru a spracovaných potravín
o Dlhodobé vystavenie UV žiareniu zo slnka
o Vysoký príjem omega 6 mastných kyselín v porovnaní s omega 3 mastnými kyselinami
TOXICITA
Tolerovateľná horná hladina príjmu (UL): Maximálny denný príjem pravdepodobne nespôsobí nepriaznivé zdravotné účinky.
Neexistuje žiadny špecifický horný limit pre antioxidanty ako celok. Avšak vysoký príjem niektorých doplnkových antioxidantov (vitamín E a beta karotén) je spojený s nepriaznivými vedľajšími účinkami.
Maximálny limit je vytvorený iba pre živiny uznané ako „antioxidanty“ . Patria sem vitamín A, vitamín C, vitamín E a selén. Navštívte jednotlivé články a dozviete sa viac o ich toxicite/ maximálnom limite.
DOPLNKY
Najlepším spôsobom, ako získať antioxidanty, je strava bohatá na živiny, bohatá na rôzne farebné ovocie a zeleninu.
Na trhu sú tisíce kombinácií doplnkov antioxidantov.
Každý antioxidant má však svoj vlastný, jedinečný prínos. Skúmajte, ktorý antioxidant môže vyhovovať vašej špecifickej potrebe, skôr než začnete s doplnkom.
UPOZORNENIE:
Pred začatím akéhokoľvek doplnku alebo lieku sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste sa uistili, že je vhodný pre vaše dieťa. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a aktuálnej stravy.
ANTIOXIDANTY A AUTIZMUS VO VÝSKUME
ANTIOXIDANTY A OXIDATÍVNY STRES
Ukázalo sa, že jedinci s autizmom majú zvýšenú hladinu oxidačného stresu a nižšiu kapacitu antioxidantov.
Niektoré dôležité antioxidačné enzýmy potrebné na boj proti voľným radikálom sú pri autizme zmenené, čo naznačuje zníženú schopnosť neutralizovať produkciu voľných radikálov.
Prehľad niekoľkých štúdií dospel k záveru, že funkcia určitých antioxidačných enzýmov, ako je glutatión, bola u jedincov s autizmom zmenená.
Predpokladá sa, že kombinácia zvýšenej produkcie voľných radikálov a zníženej schopnosti neutralizovať voľné radikály u jedincov s autizmom môže prispieť k rozvoju aj symptómom spojených s autizmom.
Jedna štúdia naznačuje, že včasné vyhodnotenie a liečba antioxidačného stavu by mohli zlepšiť vyhliadky ASD znížením oxidačného stresu v mozgu, čo môže následne zabrániť ďalšiemu poškodeniu mozgu.
ANTIOXIDANTY A ZMENY SPRÁVANIA
Je známe, že deti s autizmom majú nerovnováhu v počte voľných radikálov, ktoré telo produkuje, a v schopnosti tela tieto voľné radikály neutralizovať antioxidantmi.
Táto nerovnováha môže viesť k oxidačnému stresu a oxidačný stres je spojený s rozvojom neurokognitívnych porúch, ako je ASD.
V tejto štúdii sa deťom s PAS podávala tmavá čokoláda s vysokým obsahom antioxidantov počas 4 týždňového testovacieho obdobia. Hodnotilo sa ich správanie pred a po testovacom období.
Štúdia zistila, že môže existovať potenciálny terapeutický prínos pre antioxidanty a zlepšenie sociálnej komunikácie a sebaregulačného správania u detí s PAS.
Niekoľko ďalších štúdií zistilo, že suplementácia antioxidantov bola spojená so zníženým autistickým správaním a/alebo závažnosťou tohto správania.
Je potrebné vykonať ďalší výskum.
ANTIOXIDANT NAC, DRÁŽDIVOSŤ A OPAKUJÚCE SA SPRÁVANIE
Antioxidant, N-acetylcysteín alebo NAC, bol doplnený deťom s autizmom počas 12-týždňovej štúdie.
Podľa kontrolného zoznamu Aberrant Behavior Checklist, NAC znížilo skóre podráždenosti z 13,1 na 7,2.
Okrem toho deti užívajúce NAC vykazovali pokles opakujúceho sa a stereotypného správania.
*Použitý NAC bol farmaceutickej kvality.
Na potvrdenie týchto výsledkov je potrebné vykonať ďalší výskum.
Prečítajte si viac o NAC v článku NAC.
REFERENCIE:
Neha K, Haider MR, Pathak A, Yar MS. Medicinal prospects of antioxidants: A review. Eur J Med Chem. 2019;178:687-704. doi:10.1016/j.ejmech.2019.06.010
Amarowicz R, Pegg RB. Natural antioxidants of plant origin. Adv Food Nutr Res. 2019;90:1-81. doi:10.1016/bs.afnr.2019.02.011
https://www.uvzsr.sk/docs/info/hv/OVD_pre_SR_tabulky.pdf
Jiménez-Monreal et al. Influence of Cooking Methods on Antioxidant Activity of Vegetables. Journal of Food Science, 2009; 74 (3): H97 DOI: 10.1111/j.1750-3841.2009.01091.x
Nutrient Recommendations : Dietary Reference Intakes (DRI). NIH Office of Dietary Supplements. https://ods.od.nih.gov/HealthInformation/Dietary_Reference_Intakes.aspx. Accessed February 23, 2021.
Wu JR, Jia Rong Wu Search for more papers by this author, Song EK, et al. Abstract 12351: Dietary Antioxidant Deficiency is Associated With Increased Inflammatory Markers and Poorer Health-related Quality of Life in Patients With Heart Failure. Circulation. https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/circ.136.suppl_1.12351. Published June 8, 2018. Accessed February 23, 2021.
Manivasagam T, Arunadevi S, Essa MM, et al. Role of Oxidative Stress and Antioxidants in Autism. Adv Neurobiol. 2020;24:193-206. doi:10.1007/978-3-030-30402-7_7
Sadek A, Berk LS, Mainess K, Daher NS. Antioxidants and Autism: Teachers‘ Perceptions of Behavioral Changes. Adv Mind Body Med. 2018;32(3):12-17.
News Center. Antioxidant shows promise as treatment for certain features of autism, study finds. https://med.stanford.edu/news/all-news/2012/05/antioxidant-shows-promise-as-treatment-for-certain-features-of-autism-study-finds.html.
Antioxidants: In Depth. National Center for Complementary and Integrative Health.https://www.nccih.nih.gov/health/antioxidants-in-depth.
Hu T, Dong Y, He C, Zhao M, He Q. The Gut Microbiota and Oxidative Stress in Autism Spectrum Disorders (ASD). Oxidative Medicine and Cellular Longevity. https://www.hindawi.com/journals/omcl/2020/8396708/. Published October 1, 2020.
Autor:
Nina Pavlovičová